Зеленський обговорить із лідерами ЄС ембарго на постачання російської нафти

30.05.2022, 16:06

Лідери 27 країн Європейського союзу зустрічаються у понеділок вдень у Брюсселі, щоб обговорити важливі питання, пов'язані із вторгненням росії в Україну.

Президент України Володимир Зеленський виступить перед присутніми з відеозв'язку та, ймовірно, закликає як до більшої підтримки своєї країни, так і до активізації зусиль щодо покарання Росії та її бункерного діда.
Лідери ЄС вже кілька тижнів намагаються узгодити шостий пакет санкцій проти росії, який цього разу стосується експорту нафти. Деякі країни ЄС, які сильно залежать від російської нафти, особливо Угорщина, відмовляються від перекриття потоку, стверджуючи, що економічні наслідки будуть занадто великі. Дебати викликали різке обговорення в столицях ЄС, особливо в країнах, близьких до Росії, таких як Польща та країни Балтії, які стверджують, що блок має зробити більше, щоб завдати Москві економічного та військового болю.

У понеділок офіційні особи ЄС, які представляють держави-члени, погодили попередній текст для розгляду лідерами, але, за словами людей, знайомих з обговореннями, залишалося незрозумілим, чи ухвалить проект прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

У проекті тексту, який може бути прийнятий на саміті, йдеться, що лідери згодні з шостим пакетом санкцій, що охоплює сиру нафту та нафтопродукти з росії, «з тимчасовим винятком для сирої нафти, що доставляється трубопроводом», згідно з проектом.
Угорщина, що не має виходу до моря, отримує всю свою російську нафту по трубопроводу. Трубопровідна нафта становить близько однієї третини імпорту російської нафти до ЄС, а решта надходить морем.

Серед інших тем, які слід розглянути, — зусилля ЄС щодо відлучення економіки Європи від російської нафти і газу в рамках переходу блоку на екологічні безпечні відновлювані джерела енергії.

Продовольча безпека стане новим пріоритетом унаслідок блокади росією українських портів. Країни Близького Сходу та Африки сильно страждають від нестачі українського зерна, харчових олій та інших продуктів.
Лідери ЄС вивчають способи розвитку сухопутних маршрутів для доставки української продукції до портів Західної Європи та інших країн світу. Питання життєво важливе як для того, щоб нагодувати голодуючі країни, так і для збільшення продажів українських аграріїв, яким потрібне фінансування для вирощування нових культур.

Також на порядку денному саміту стоїть оборона — область, у яку блок уникав втручатися до лютневого вторгнення Росії. Наразі ЄС допомагає фінансувати постачання зброї в Україну, і лідери обговорять, як вони можуть краще координувати свої дії та робити більше.

На ранкових переговорах у понеділок послам ЄС знову не вдалося домовитися про поетапну відмову від імпорту нафти з Росії через продовження протидії з боку Угорщини, що залишило це питання на порядку денному ЄС — і потоки російської нафти — як мінімум ще на один день.

Читайте АСН в Google News