Макрон після розмови у Кремлі їде до Києва з ідеєю «фінляндизації» - NYT

08.02.2022, 06:35

Зустріч президента Франції та кремлівського господаря у понеділок увечері була незвичайною як за тривалістю, так і за форматом — вони говорили віч-на-віч, без помічників у залі. Вони провели спільну прес-конференцію, яка розпочалася близько опівночі за московським часом.

Макрон має вилетіти до Києва, у вівторок, щоб продовжити свою човникову дипломатію на зустрічі із Президентом України Зеленським. Президент Франції був головним співрозмовником Путіна у Європі під час кризи; вони розмовляли по телефону п'ять разів із грудня. Також Путін згадав про те, що вони говоритимуть знову після візиту пана Макрона до України.

Макрон сказав, що він тісно координував свої дії із західними союзниками, включаючи Сполучені Штати та Німеччину. Але деякі прихильники прозахідного курсу України критикують його за те, що він надто уважно ставиться до вимог Путіна. Макрон не зробив нічого, щоб розвіяти ці побоювання, заявивши журналістам перед зустріччю з Путіним, що «фінляндизація» України є «однією з моделей, що обговорюються».

Цей термін натякає на те, як Фінляндія, зіткнувшись із Радянським Союзом під час холодної війни, змогла зберегти незалежність від свого могутнього сусіда та вижити як демократія за умови суворого нейтралітету. «Фінляндизація» України означатиме, що вона ніколи не вступить до НАТО і що Росія чинитиме значний вплив на її політичні рішення.

Макрон не говорив про цю модель на прес-конференції після зустрічі в понеділок, але наголосив на своїй впевненості в тому, що занепокоєння Росії можна вирішити без шкоди для основних західних принципів.

«Росія – європейська країна, – сказав пан Макрон. «Той, хто вірить у Європу, має вміти працювати з Росією та знаходити шляхи та засоби для побудови європейського майбутнього серед європейців».

Пан Макрон сказав, що і Заходу, і Росії необхідно подолати травми минулого та знайти «корисні рішення». Він сказав, що «головним пріоритетом» його візиту було забезпечення військової стабільності та запобігання війні «у короткостроковій перспективі». Потім обговорення можуть бути продовжені для вироблення середньострокових рішень.

«Чи може НАТО вирішити все питання нашої колективної безпеки?» - сказав пан Макрон. - Я так не думаю.

Президент Франції розповів трохи подробиць про свої ідеї, але сказав, що вони включатимуть переосмислення механізмів безпеки після закінчення холодної війни, тому що «немає безпеки для європейців, якщо не буде безпеки для Росії».

Читайте АСН в Google News