В Україні створили Культурний фонд

23.03.2017, 22:22

Верховна Рада ухвалила в цілому Закон України «Про Український культурний фонд», передає кореспондент ASN.

За це рішення на вечірньому засіданні 23 березня проголосували 236 парламентарів.

Міністр культури Євген Нищук наголосив, що «сьогодні в парламенті - культурний четвер, коли приймаються такі важливі рішення... Цей закон має об'єднати усі фракції, бо створює підстави для фахівців регулювати питання культури».

Голова профільного Комітету з питань культури та духовності Микола Княжицький зазначив, що прийняття закону «обумовлено необхідністю активізації розвитку української культури та її інтеграції у світовий культурний простір, створення належних умов для реалізації програм і проектів у сферах культури та мистецтв».

Проте не всі депутати підтримали цю ініціативу. Так, нардеп Євген Рибчинський назвав Фонд «приватизацією» культури Міністерством культури, що неприпустимо.

Згідно з законом, Фонд є бюджетною установою, що виконує спеціальні функції щодо сприяння національно-культурному розвиткові, діяльність якої спрямовується та координується Міністерством культури України. При цьому важелі впливу на політику Фонду органів державної влади обмежені та чітко визначені.

Фонд буде складатись із Наглядової ради Фонду та Дирекції Фонду.

Наглядова рада Фонду, яка забезпечуватиме контроль за діяльністю Фонду, формуватиметься з двох осіб, яких визначає Президент України, двох осіб, визначених Міністерством культури України, двох представників від закладів культури, двох представників від громадських об'єднань та Голови Фонду за посадою.

Голова Фонду призначатиметься на посаду Міністерством культури України з числа кандидатур (не більше трьох), визначених Наглядовою радою Фонду. Голова та інші члени Наглядової ради Фонду здійснюватимуть свої повноваження на громадських засадах.

Важливим напрямом роботи Фонду стане експертний відбір, фінансування та моніторинг виконання культурних і мистецьких проектів, реалізація яких забезпечуватиметься за підтримки Фонду. Серед основних завдань Фонду також сприяння реалізації державної політики у сферах культури та мистецтв, збереженню, актуалізації і популяризації національного культурного надбання, підтримка реалізації міжнародних проектів, популяризація української культури та мистецтв, формування міжнародного позитивного іміджу України.

Обов'язковою умовою завершення будь-якого проекту, реалізованого за підтримки Фонду, визначається публічне представлення результатів виконання проекту, а також розміщення звіту про використання коштів у рамках проекту на офіційному веб-сайті Фонду для відкритого доступу у формі відкритих даних відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Джерелами формування коштів Фонду передбачено кошти державного бюджету, добровільні внески фізичних і юридичних осіб, зокрема іноземних, інші джерела, не заборонені законодавством України. Передбачається, що розмір фінансування Фонду з державного бюджету щорічно визначатиметься у законі про Державний бюджет України на відповідний рік окремим рядком.

З 2018 року фінансування поточної діяльності та матеріально-технічне забезпечення Фонду (крім діяльності експертних рад Фонду) буде обмежено максимальним обсягом, що складає 8 відсотків річних надходжень до Фонду з усіх джерел; фінансування діяльності експертних рад Фонду – обсягом, що складає 8 відсотків річних надходжень до Фонду з усіх джерел.

Читайте АСН в Google News