У КСУ вирішують, чи не замалий оклад у суддів в 10 "мінімалок"

27.10.2016, 13:45

Конституційний суд України у формі письмового слухання розпочав розгляд справи за конституційним поданням Верховного суду щодо конституційності положень ч. 3, 10 ст. 133 закону “Про судоустрій і статус суддів” у редакції закону “Про забезпечення права на справедливий суд”.

Суддя-доповідач по даній справі Наталія Шаптала зазначила, що Верховний суд України просить Конституційний суд визнати неконституційними, тобто такими, що не відповідають ч. 1 ст. 8, ч. 1 ст. 126 Конституції, положення ч. 3, 10 ст. 133 “Про судоустрій і статус суддів” у редакції закону “Про забезпечення права на справедливий суд”, які передбачають, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі десяти мінімальних заробітних плат, та що суддя, який не здійснює правосуддя (крім випадків тимчасової непрацездатності та перебування у щорічній оплачуваній відпустці) не має права на отримання доплат до посадового окладу.

У Верховному судді вважають, що такі обмеження порушують гарантії незалежності суддів у частині належного матеріального забезпечення державою рівня суддівської винагороди і неможливості зменшення її розміру. Також Шаптала зазначила, що Конституційний суд отримав ряд висновків наукових і державних установ з приводу даного подання.

Більшість з них вважають, що ці положення, безумовно, неконституційні і підлягають скасуванню Конституційним судом.  

Однак у державній судовій адміністрації заявили, що в принципі обмеження суддівської винагороди неконституційне, але його розмір залежить від фінансових можливостей держави. А в КМУ і у Президента вважають, що дані обмеження окладів є конституційними, виходячи з того, що оплата праці судді залежить від фінансових можливостей держави, а обов'язок держави — належне матеріальне забезпечення кожного громадянина.

Читайте АСН в Google News