20 лютого: день Луки Єлладського. Чи не час для весіль. Що не можна робити

20.02.2022, 06:33

20 лютого у народі називається днем ​​Луки чи Могущницею. Це свято ще називають поминальним, тому що в цю дату приємно ходити на цвинтарі та згадувати покійних.

Православні віруючі цього дня шанують Луку Єлладського. Його життя припало на рубіж 9-10 століть. Грецький монах і засновник монастиря Осіос шанується в лику преподобних. У народі свято носить назву Могучниця. Воно пішло від трави-перстачу з хрестоподібними листочками. Вважалося, що 20 лютого вона (заготовлена ​​та засушена влітку) набуває незвичайної сили і є більш дієвою.

Оскільки свято називають поминальним, цього дня суворо заборонено грати весілля. Вважається, що свято може закінчитися лихом або нову сім'ю в майбутньому зазнають суворих випробувань. Також не можна пити чорний та зелений чай. Напій, кажуть забобони, цього дня здатний забрати всі сили. Також варто утриматися від будь-яких покупок. Придбання не принесе задоволення і з великою ймовірністю може виявитися бракованим. 

20 лютого прийнято пекти пироги, причому начинка має бути з цибулі. Здобу необхідно не лише подавати до столу, а й роздавати бідним. Наші пращури вірили, що цей добрий вчинок принесе щастя в будинок.

У день Луки знахарі активно займалися цілющими відварами. Вважалося, що трави набувають особливої ​​сили. Особливо цінувалася могутниця (див. вище).  Згідно з повір'ям, в ній укладена сила Животворчого Хреста Господнього.

Прикмети на день Луки:

  • хмари високо пливуть – до гарної погоди;
  • сині хмари – до потепління;
  • їздові собаки катаються снігом з вечора – до нічного бурану;
  • південний вітер на Луку – до врожаю ярих;
  • сонце заходить червоно – до колючих вітрів та холодного літа;
  • крот залишається в норі, закривши вхід – до тривалих морозів;
  • якщо тепло прийшло з півночі і почало танути з північного боку, літо буде теплим;
  • той, хто народився цього дня, з віком навчиться розуміти мову рослин.

 

Читайте АСН в Google News