21 липня. Стародавнє українське свято врожаю Зажинки. Працювати чи ні сьогодні - вибирати вам

21.07.2022, 07:30

Для наших предків 21 липня був особливим днем. У слов'ян з ним були пов'язані найрізноманітніші прикмети та повір'я, повідомляє asn.in.ua.

21 липня (дата за старим стилем - 8 липня) православні шанували святого великомученика Прокопія (Неаній) Кесарійського. Інша народна назва дня "Зажинки" або день Прокопія Жатвенніка (Прокопа Женця) пов'язано з початком останніх землеробських робіт в цей період.

Зажинки — давній український народний ритуал зажинання першого снопа. Це робила, як правило, берегиня роду — мати під спів зажинкової пісні. Це свято особливо вшановується в селах України та Білорусі і донині.

Селяни в цей день починали жати жито. Заважала польових робіт погода, адже, за повір'ями, з цього дня починається найсильніша спека. Працівників дошкуляли розбушувалися комахи, від яких можна було захиститися спеціальними приказками та приказками.

Жнива в полях пов'язували з дозріванням чорниці. Збір ягоди вважався обов'язковим, адже вважалося, що її листя і плоди допомагають від багатьох хвороб.

На Прокопія наші предки уважно стежили за поведінкою диких бджіл: якщо комахи раптом стали злими, то скоро в цьому краю буде посуха. Перед початком робіт потрібно було обов'язково помолитися святому, а після убору першої частини жита влаштовували громадські трапези.

Традиції

Вважається, що в цей день краще відкласти будь-якого роду подорожі і поїздки, адже вони можуть принести невдачі. Також варто уникати нових починань, так як вони можуть обернутися великими фінансовими втратами.

У народі вважали, що на Зажинки пташки замислюються (замовкають). Літо переходить в свій спекотний вік. Приблизно з цього періоду за народними прикметами закінчуються спекотні дні, ночі стають холоднішими. Традиційно, початок і кінець збирання врожаю урочисто відзначалися і сільською громадою, і в кожній родині.

Вважалося, що який буде зажинки, такі і Зажинки. Тому, вирушаючи з ранку в поле на роботи переривалися на відпочинок тільки після того, як будуть готові перші 9 зв'язок. Перший сніп вважається найважливішим, його зберігають в будинку в кутку біля ікон (або в сараї), а восени їм виганяють комах.

Варто зазначити, що, наприклад, на росії цього дня прийнято також відзначати день свята "Казанська літня", пов'язане з явленням ікони Пресвятої Богородиці в місті Казані. І замість того, щоб розпочинати польові роботи у стародавнє слов'янське свято, у регіонах де цей день більше пов'язують із "Казанською літньою", не прийнято працювати в цей день, гуляння на честь свята нерідко тривають два-три дні.Варто взяти приклад з працьовитих предків і відкласти лінь в цей день. Вважалося, що чим старанніше людина буде працювати, тим прихильніше до нього буде доля.

У Прокоп'єв день дівчата не виходили з дому, а з раннього ранку мели підлоги. Чим більше зерна наметут - тим більше щастя привалить. Після з зерна товкли борошно, з якої пекли пісний млинець і готували кисіль. Все це належало робити в повній тиші. Блін з'їдали, запиваючи киселем і ні з ким не ділячись. Вважалося, що якщо при цьому загадати бажання - воно обов'язково збудеться.

Прикмети

  • Якщо цей день з теплом та зі світлом - заберешся заздалегідь зі жнітвом, а коли буде дощовим - хліб в сніп проросте (погода буде сирої)
  • Якщо на ранковому світанку сонце червоно - бути хуртовини.
  • На акації встигли стручки - ржіца дозріла.
  • Бджоли поводяться агресивно - до посухи.
  • У цей день теплі вітри приносять на поля комаху (комаха-шкідник) і скачують її в клубок. Кому вона сама під ноги прикотив, тому весь рік буде посміхатися удача.
  • Якщо на Казанської тижня немає дощу, то він піде на Іллінській.
  • Чорниця дозріла - прийшов час жнив.
  • В цілому ж погода в цей день вказувала на погоду вересня.

Чого не можна робити 21 липня:

  • Не можна лінуватися. Вважалося, що цей день потрібно присвятити роботі. Добре зроблена в цей день вона приверне удачу на весь рік
  • Заборонені на цей день будь-які конфлікти. Необхідно уникати сварок і розбіжностей, так як божество не заохочує лайки між людьми.
  • Не можна брехати, розкривати свої і чужі секрети, обговорювати інших людей. Це загрожує вкрай неприємними наслідками.

 

Читайте АСН в Google News