Рада ухвалила в першому читанні закон про Антикорупційний суд

01.03.2018, 12:34

Рада прийняла за основу президентський законопроект про Антикорупційне суді. За законопроект №7440 "Про Вищий антикорупційний суд" проголосували 282 нардепів, передає кореспондент ASN. 

До цього 259 нардепів включили до порядку п'ять законопроектів про Вищу антикорупційний суд по №№7440, 7440-1, 7440-2, 7440-3, 7440-4. Законопроект в редакції Петра Порошенка представив заступник голови Адміністрації президента Олексій Філатов, як й зазначив, що "закон спрямований на визначення засад організації та діяльності Вищого антикорупційного суду і спеціальних вимог до суддів цього суду та гарантій їх діяльності", - виступав він.

У свою чергу, в опозиції назвали президентський закон - "абсолютно корупційним". Так, нардеп "Батьківщини" Сергій Власенко підкреслив, що в законопроекті президента передбачені такі норми, які перетворять суд "на кишеньковий президенту", - сказав він. 

Зокрема, йдеться про підзвітність суду не лише НАБУ, як наполягали міжнародні експерти, а й ГПУ та САП. Олег Ляшко також назвав процес створеня АКС "імітацією, а не боротьбою корупцією", - сказав він з трибуни. Проте критика опозиції не завадила прийняти законопроект у першому читанні.

"Законопроектом Вищий антикорупційний суд пропонується визначити як постійно діючий вищий спеціалізований суд у системі судоустрою України, завданням якого є здійснення правосуддя відповідно до визначених законом засад та процедур судочинства з метою захисту особи, суспільства та держави від корупційних і пов'язаних із ними злочинів та судового контролю за досудовим розслідуванням цих злочинів. Виходячи із задекларованих завдань, спеціалізований антикорупційний суд має розглядати кримінальні провадження, пов’язані із вчиненням правопорушень, які містять корупційну складову", - зазначено в записці.

Вищому антикорупційному суду будуть підсудні корупційні та пов’язані із корупцією злочини, якщо розмір предмета злочину (предметів злочинів) або завданої ним (ними) шкоди в 500 і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на час вчинення злочину (злочинів).

При цьому також передбачається встановити, що інші суди не можуть розглядати кримінальні провадження щодо злочинів, які віднесені до підсудності Вищого антикорупційного суду. Виключення становитимуть провадження щодо корупційних злочинів, вчинених суддями або працівниками Вищого антикорупційного суду (такі провадження не будуть розглядатися Вищим антикорупційним судом), та випадки, коли внаслідок відводів, заявлених суддям, неможливо буде утворити складу суду – у такому разі судовий розгляд кримінального провадження у першій інстанції пропонується покласти на апеляційний суд, юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Законопроектом передбачається поширити юрисдикцію Вищого антикорупційного суду на всю територію України.
При цьому пропонується утриматися від запровадження на місцевому рівні антикорупційних судів, у місцевих або апеляційних судах – посад антикорупційних суддів чи на місцях – слідчих суддів у антикорупційних кримінальних провадженнях, ураховуючи можливе завантаження та ризик впливу регіональних еліт.

Тож законопроектом не передбачено розміщення палат Вищого антикорупційного суду, окремих його суддів у різних населених пунктах.

Згідно із законопроектом очолюватиме Вищий антикорупційний суд голова цього суду, який обиратиметься на посаду та звільнятиметься з посади в порядку, встановленому Законом України "Про судоустрій і статус суддів" (обиратиметься на посаду зборами суддів Вищого антикорупційного суду з числа суддів цього суду). Голова Вищого антикорупційного суду матиме одного заступника, який здійснюватиме адміністративні повноваження, визначені Головою Вищого антикорупційного суду.

Нагадаємо, раніше Міжнародний валютний фонд у категоричній формі зажадав від української влади створення Антикорупційного суду і проведення приватизації.

Читайте АСН в Google News