Верховна Рада за місяць ухвалила закон про судову реформу

03.10.2017, 13:43

За закон про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів проголосували 234 нардепи, передає кореспондент ASN.

"Ми ухвалили найдовший законопроект з обговорення", - заявив спікер Андрій Парубій після голосування.

Нагадаємо, парламентарі почали розгляд базового для судової реформи законопроекту ще 7 вересня. Документ передбачає введення єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Ще під час розгляду в першому читанні документ критикували за рекордно великий обсяг - близько 800 сторінок. Під час підготовки до другого читання до законопроекту подали понад 4 тисяч поправок, серед яких відхилені 3 тисячі. Протягом першого дня розгляду депутатам вдалося розглянути трохи більше 300 з них, минулої п'ятниці - ще більше сотні. Весь поточний тиждень, починаючи з вівторка, депутати так само методично відхиляли поправки, більшість з яких внесла фракція "Батьківщини".
Відзначимо, що закон №6232 "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" був внесений до парламенту президентом України Петром Порошенком і зареєстрований ще 23 березня.

Насамперед ці зміни дозволять забезпечити функціонування оновленого Верховного суду.

Законодавчими новаціями пропонується, щоб Верховний суд України переглядав у касаційному порядку судові рішення, ухвалені судами першої та апеляційної інстанцій. Рішення суду з конкретної справи переглядається в касаційному порядку Верховним судом за відповідною скаргою тільки один раз. При цьому Верховний суд може діяти у складі колегії, палати, об'єднаної палати відповідного касаційного суду, Великої палати Верховного суду

Згідно з документом, Верховний суд буде розглядати справи у складі колегії з трьох або більшої непарної кількості суддів. Також у законопроекті наголошується, що колегія суддів може передати справу на розгляд палати, в яку входить ця колегія, або об'єднаної палати відповідного касаційного суду або Великої палати Верховного суду.

Також передбачається введення так званого "електронного суду", зокрема, можливість здійснення всіх процесуальних дій засобами електронного зв'язку з відповідними механізмами ідентифікації та безпеки.

"Учасникам справи забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, не залишаючи житлового або робочого приміщення, а для свідків і експертів - в приміщенні суду. Матеріали справи будуть зберігатися в електронному вигляді", - наголошується в пояснювальній записці.

При цьому в опозиції виступали проти ухвалення президентського законопроекту. Так, автор альтернативного законопроекту (№6232-1) Альона Шкрум під час обговорення зазначила, що законом одночасно вносять зміни до вісьмох кодексів України та до 18 законів України.

"Вони намішали там усе, там змішалися коні і люди, там є автоматичний арешт коштів на рахунках за борги для українських громадя ... там є виклик до суду відповідача через інтернет, якщо не змогли встановити його місце знаходження. Тому експертно-юридичне управління парламенту пропонує підготувати кілька законопроектів і вносити зміни у кожен кодекс окремо", - відзначала вона.

Показово, що за закон голосували нардепи не лише з коаліції (з "БПП" 111, Народний фронт - 70), а й колишні регіонали: Опозиційний блок (20) і члени депутатських груп: "Воля народу" і "Відродження".

У свою чергу, Михайло Добкін в знак протесту голосування його фракції спільно з коаліцією, вийшов з фракції "Опозиційний блок".

Читайте АСН в Google News