Україна з НАТО успішно реалізує проект щодо захоронення радіоактивних відходів на об'єкті «Вакуленчук» Житомирської області.
Про це на прес-конференції 27 вересня заявив менеджер проекту Трастового Фонду з поховання радіоактивних відходів в Україні Агентства НАТО з підтримки і постачання (NSPA) Том Ван Бенеден, передає кореспондент ASN.
«Цей проект є одним з проектів Трастових фондів НАТО в рамках допомоги НАТО Україні. Проект передбачає ліквідацію та реабілітацію за кошти НАТО низки об'єктів, на території яких збройними сили СРСР у могильниках були захороненні радіоактивні відходи, що утворилися внаслідок виконання військових програм. Ще в 2011 році Україна запросила підтримку в реалізації першого пілотного проекту з ліквідації радіоактивних відходів на об'єкті «Вакуленчук» Державної прикордонної служби. Угоду підписано в середині 2015 року. Проект має бути завершений до кінця цього року», - сказав він.
Провідною країною в цьому проекті є Німеччина. Іншими донорами Трастового фонду НАТО є США, Швейцарія, Люксембург. Бенефіціарами з боку України є Державне агентство України з управління зоною відчуження та Державна прикордонна служба України, які несуть відповідальність за імплементацію та управління проектом. Загальна вартість проекту оцінюється в 950 тис. євро. Немонетарний внесок України включає надання дозволів, контроль і інспектування за ходом виконання робіт, надання аналітичних радіологічних лабораторій.
Проект розпочато 1 січня 2016 року, успішно реалізований вже перший етап (обстеження та радіологічні дослідження). Другий і третій етапи знаходяться в стадії виконання, їх завершення планується протягом поточного року. Станом на 20 вересня 2016 року розроблено технічне рішення для виконання робіт та подано на узгодження до Державної інспекції ядерного регулювання України.
«Початок польових робіт розпочнеться вже завтра», - додав він.
В цілому реалізація проекту усуне загрозу поширення радіоактивних матеріалів, а також зменшить негативний вплив радіоактивних відходів на навколишнє середовище.
«Це також унеможливить створення т.зв. «брудних бомб», що є загрозою... Ми раді, що цей проект реалізується», - додав керівник секції трастовий фонд Агентства НАТО з підтримки і постачання (NSPA) Фредерік Пежо.