Відповідь США та НАТО на російський ультиматум. El Pais опублікувала тексти

02.02.2022, 02:20

Наприкінці минулого року на Росії відправили так звані "пропозиції" щодо гарантій своєї безпеки до США та НАТО. І хоча господар Кремля Путін і стверджував, що цей документ не несе ультимативних нот у цьому документі, багато експертів на той час помітили, що ультимативна форма подання цих вимог змушує засумніватися у серйозності намірів Росії.

Вимоги Кремля були такі: США прибирає з Європи свою ядерну зброю, НАТО більше не розширюється, щоб поблизу російських кордонів не було жодних інфраструктурних об'єктів альянсу, а також щоб військова організація припинила будь-яку співпрацю з країнами, які, на думку Кремля, входять до його сфери. вплив, зокрема, Грузією та Україною. Також американцям та НАТО забороняється проводити навчання у Закавказзі, Центральній Азії та прикордонних водах Росії.
Минулого тижня до Москви листи-відповіді США та НАТО були передані Росії, однак їхній зміст не озвучувався.

Сьогодні вранці 2 лютого іспанська газета El Pais опублікувала повні тексти конфіденційних відповідей США та НАТО на пропозиції Росії щодо гарантій безпеки.

Вивчивши ці документи, стає зрозуміло, що США та НАТО відмовилися підписувати з Росією двосторонній договір про безпеку в Європі, а також не підтримують вимогу про нерозширення Атлантичного альянсу, зокрема вступу України до НАТО. Це були дві основні вимоги, висунуті Москвою для припинення збройної ескалації конфлікту Росією на кордоні з Україною в період загострення напруженості між Росією та Заходом, що загрожує євроатлантичній безпеці.

Водночас і Вашингтон, і Альянс пропонують Путіну вести переговори щодо угод про роззброєння та заходи зміцнення довіри на різних форумах (таких як Організація з безпеки та співробітництва в Європі, ОБСЄ, Діалог зі стратегічної стабільності між США та Росією та Рада НАТО).

Відповідаючи на акцент Москви на тому, що можливий вступ України до НАТО вплине на її безпеку Росії. США у відповідь заявили, що не поділяють думку Росії, зазначивши, що концепцію неподільності безпеки «не можна розглядати ізольовано». При цьому американська влада готова обговорити «інтерпретації» цього принципу.

Враховуючи суттєве, одностороннє і невиправдане розгортання військ на території України та Білорусі і навколо них, ми закликаємо Росію негайно деескалувати ситуацію, що піддається перевірці, своєчасним і міцним чином. "Позиція уряду США полягає в тому, що прогресу з цих питань [роззброєння та заходів довіри] можна досягти лише в умовах деескалації загрозливих дій Росії щодо України", - попереджає Вашингтон.

НАТО у своїй відповіді зазначили, що за більш ніж тридцятирічної історії співпраці з Росією ставлення до неї завжди будувалися на добросусідських принципах:

"Жодному іншому партнерові не пропонувалися порівняні відносини або аналогічна інституційна структура. Однак Росія порушила довіру, яка лежить в основі нашої співпраці, і кинула виклик основним принципам глобальної та євроатлантичної архітектури безпеки." - йдеться у повідомленні.

Читайте АСН в Google News