Традиції на Філіппов день: чому в цей день прийнято прибирати будинок і митися у лазні

22.01.2022, 07:02

Православна церква сьогодні шанує святителя Пилипа та мученика Полієвкта. Але в народі ходовою назвою дня стало Скрута Будня, яке пішло від українського слова "скрута", що перекладається російською мовою як "утруднення". І все тому, що до сьогодні офіційно закінчувалися довгі зимові святкові дні і починалася звичайна робоча рутина. Саме з цим пов'язані народні прикмети і приказки на цей день, вони всі так чи інакше були пов'язані з роботою.

Цього дня говорили: «Настав час, турбот гора». Після тривалої низки свят у людей накопичилося безліч справ. У будинку проводили генеральне прибирання, перепрали одяг та білизну. Всі ці турботи лягали на плечі господині будинку, про яку в народі говорили: «Не та господиня гарна, що гарно каже, а та, що борщ смачно варить».

У народі на Пилипа суворо заборонялося лінуватися. Вважалося, що удача втече від того, хто працюватиме абияк, і прилипне до того, хто покаже старанність у праці.

Не слід цього дня займатися зміною іміджу, хірургічними втручаннями та навіть легкими маніпуляціями з тілом (особливо з обличчям): масажем, масками, чищенням та іншим. 22 січня краси додати не вдасться. У цьому впевнені наші предки.

Вони ж вірили, що на Скруту краще не писати листів – погану звістку отримаєш, говорили в народі. У вік месенджерів дотриматися цієї поради складно. Однак завжди можна обмежити письмове спілкування, замінивши його на особисте або телефонне. Потрібно частіше зустрічатися.

Не рекомендується 22 січня одягати брудне взуття чи одяг та спати на несвіжій білизні. Цього дня бажано сходити в лазню, щоб "змити Святки" - позбутися ледарства. Тоді намічена робота сперечатися в руках, говорили батьки.

Однак паритися треба правильно: 22 січня в лазні в жодному разі не можна сперечатися, пліткувати і лаятись. Банщик може роздратуватися і ошпарить того, хто не послухався цієї поради.

Читайте АСН в Google News