14 липня: Літні Кузьминки. Прикмети на цей день

14.07.2022, 07:02

Православна церква 14 липня згадує безсрібників Косьми і Даміана, які були родом з Малої Азії. Брати були майстерними лікарями, від Господа отримали благодатний дар - зцілювати тілесні і душевні недуги силою молитви. Багатьох людей вони звернули до Христа.
Пам'ять святих братів відзначається двічі на рік: влітку і восени. У народному календарі це літні (14 липня) і осінні Кузьминки (14 листопада).

Літні Кузьминки - бабин (жіночий) свято. У цей день влаштовували жіночі збірні бенкети - братчини. Господині з самого ранку варили загальну кашу, для якої кожна приносила, що могла: хто крупу, хто борошно, хто цукор, хто сіль. Спочатку зверталися до святих Косме і Даміана, пропонували їм покуштувати частування, а потім вже сідали за стіл. Коли каша встигала, звали: "Кузьма і Дем'ян, йдіть є до нас". Крім каші на столі були рослинні страви і пиво. Приготованими стравами частували сусідів, знайомих, жебраків і мандрівників.

У цей день жінки не тільки ходили по гостях і святкували, а й встигали поклопотатися в городі і виконати всю домашню роботу. Жінки пололи гряди в городі, збирали перші овочі, виривали кореневі на продаж, займалися збором фарбувальних трав.
Вважалося, що в цей день Косма і Дем'ян спускалися на землю і допомагали селянам лагодити старі граблі і коси.

Покос - важка сільськогосподарська робота. Селяни готувалися до нього заздалегідь і завжди з радістю, щоб не гнівити власника гроз Іллю. За старих часів було прийнято жінкам і дівчатам на покіс особливо одягатися. З скринь діставалися ошатні "покосні" сорочки, вишиті птахами і квітучими травами.

У сорочках переважали червоні і білі кольори - символи життя, краси, світлого початку і світлоносний сили бога родючості Ярила. Ці кольори споконвіку були головними. Верх сорочки (воротушку) виготовляли з кумачевими полотна (бавовняної тканини червоного кольору), а низ (становіну) - з білого. Поділ був розшитий особливими Обережно візерунками, що захищають від усього лихого. На таких сорочках вишивалися паростки, трави, квіти, птахи щастя.

У цей день дівчата намагалися не займатися важкою працею.

Прикмети на 14 липня

Західний вітер приносить дощі.
Якщо серп місяця червонуватий - чекай вітрів, кінці серпа затупились - до злив.
Зірки яскраво сяють, а вранці на небі хмари з'явилися - до сильної грози.
Свічка тьмяно горить - буде дощ.
На деревах з'явилися жовті листя - до ранньої осені.
Сорока кричить - буде тривалий спеку.
Миші у льоні в'ють гнізда - взимку буде багато снігу.
Сон з 13 на 14 липня віщий. Він дуже скоро виповниться, але про те, що вам приснилося нікому не можна розповідати. Сновидіння, побачене вдень 14 липня, здійснитися тоді, коли ви про нього забудете.

Читайте АСН в Google News