13 липня: екватор літа. Баба б танцювала, так Маківка літа настала

13.07.2023, 09:55

У народі Собор дванадцяти апостолів отримав своє трактування: вважалося, що верхівку літа на своїх плечах тримають 12 апостолів. У цей день селяни виходили на пагорби і кланялися зорі, вітали красне літо, зірницю просили допомогти хлібах повніше визріти.

На святкування часу не залишалося, тому наші пращури, щоб відзначити цей день, відправлялися на сінокіс, одягнувшись в кращий одяг.

У деяких місцях на 12 апостолів пастухам з собою давали яйця, фарбовані в жовтий колір. У язичницькі часи жовтий або золотий - знаки вибраності, вищого суду, щастя, символи сонця. Яйце ж вважалося символом життя.
Ще цей день назвали Полупетра, ймовірно, або по співвідношенню апостола Петра з Петром царевичем, або з порівняльної важливості двох цих днів.

За старим стилем ця дата завершувала весну.

В інших областях на 12 апостолів селяни зустрічали весну. На заході молодь збиралася на червоній гірці (найвищому пагорбі, розташованому поруч з селом), водила хороводи, співали пісні, а потім сідала в гурток і обмінювалася фарбованими яйцями.

13 липня: прикмети та повір'я

Якщо зозуля продовжує кувати, то літо буде довгий і тепле.
Після дощу лящ з води висовує голову - до теплого вечора.
З цього дня літо котиться зими назустріч.
Хмари жовті як мідь - до дощу.
Білі хмари проти вітру піднімаються - до дощу, за вітром йдуть - до тепла.
Вранці випала роса - до сонячній погоді, нема роси - чекай опадів.
День убуває - спека прибуває.
Сон з 12 на 13 липня віщий. Він виповниться на дев'ятий день. Якщо сновидіння, побачене вдень 13 липня, ви вже бачили раніше, то чекайте його виконання через сім тижнів.

Читайте АСН в Google News