12 лютого - Свято Трьох Святих: як мирять подружжя і чого не можна робити в цей день

12.02.2019, 06:46

12 лютого християни відзначають церковне свято - Собор трьох святителів. Воно присвячене пам'яті Василя Великого, Григорія Богослова і константинопольського патріарха Іоанна Златоуста, яких прийнято вшановувати як вселенських вчителів, які формально завершили догмат про Святу Трійцю.

Історія встановлення свята відноситься до правління візантійського імператора Олексія I Комніна, коли в Константинополі йшли суперечки про першість когось із цих Отців церкви. Кожен з великих святителів здавався для його послідовників кращим, від чого серед християн відбулися церковні чвари: одні називали себе василіанами, інші - григоріанами, треті - іоаннітами.

За церковним повір'ям, 1084 року митрополиту Євхаїтському Іоанну явилися разом три святителі і повеліли встановити загальний день святкування їхньої пам'яті, оголосивши, що вони рівні перед Богом.

З першої половини XII століття в грецьких богослужбових книгах з'являється служба трьом святителям. Святителі Василій Великий, Григорій Богослов і Іоанн Золотоустий відомі як великі богослови і отці Церкви. Кожен святий є прикладом життя у Христі, прикладом для всіх віруючих. Їхні висловлювання стали постулатом для багатьох віруючих.

Традиції свята Собор трьох святителів
Це свято вважають не тільки пам'ятною датою, в яку прийнято згадувати трьох вселенських учителів, чиї праці стали натхненням для віруючих, а цитати - керівництвом до життя, але і приводом для того, щоб задуматися, а чи правильно ви виховуєте своїх дітей. У народі цей день називають святом сімейної святості,бо всі три сім'ї святителів були дуже віруючими і виховали своїх дітей у любові і повазі до віри.

У цей день прийнято відвідувати церкву і віддавати молитви трьом святим.

Знахарі в цей день примиряють ворогів і зводять подружжя, які розійшлися. Для цього купують ікону трьох святих (Василя Великого, Григорія Богослова і Іоанна Златоуста). На стіл стелять нову скатертину, а на неї ставлять ікону. Запалюють три свічки і читають особливу змову на розуміння і примирення ворогуючих.

Прийнято збиратися всією сім'єю після відвідин церкви, кликати в гості родичів. Після обіду варто поговорити про Слово Боже і розповісти молодшим членам сім'ї історію трьох Святителів, про їхнє життя і про історію свята.

Що не можна робити в цей день
На трьох святителів не можна прясти, а тому називають цей день ще й "днем трьох святителів, які не прядуть". Не можна лаятися, лихословити і конфліктувати. Не можна працювати на землі.

Читайте АСН в Google News