Рада криміналізувала відповідальність за незаконне вивезення лісу з України

03.07.2018, 17:14

Верховна Рада прийняла закон №5495, який передбачає підвищення відповідальності за незаконне вивезення лісу і лісоматеріалів з країни. Про це повідомив спікер Верховної Ради Андрій Парубій, передав кореспондент ASN.

За його словами, за це рішення віддали свій голос 234 народних депутатів. Згідно з текстом законопроекту, в Кримінальному кодексі України з'явиться нова стаття № 201-1 про незаконний вивіз лісоматеріалів (зокрема необроблених), пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев.

Контрабанда всіх цих товарів буде каратися позбавленням волі від 3 до 5 років, при повторному подібному злочині термін складе від 5 до 10 років, також передбачена конфіскація майна і позбавлення права обіймати певні посади до 3 років. Членам організованої групи або організаторам контрабанди в особливо великому розмірі загрожуватиме від 10 до 12 років з позбавленням права займатися певною діяльністю до 3 років і конфіскацією майна.

Раніше незаконна вирубка лісу передбачала штраф 850-1700 грн або арешт до півроку або ж обмеження/позбавлення волі на строк до 3 років. Крім того, народні депутати передбачили покарання і за незаконне перевезення, зберігання або збут лісу. Так, незаконна рубка дерев у лісах або інших насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно вирубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, каратимуться штрафом від 17 тис. до 25,5 тис. грн або арештом на строк до півроку, або обмеженням або позбавленням волі до 3 років.

Повторне порушення або ж за змовою групи осіб передбачатиме покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі до 3 років. Незаконна вирубка дерев у заповідній зоні спричинить штраф від 25,5 тис. грн до 34 тис. грн або обмеження/позбавлення волі до 5 років.

Якщо порушення призвело до тяжких наслідків (втрати від 85 тис. грн), винні будуть покарані позбавленням волі на 5-7 років. Закон також передбачає збільшення штрафів за пошкодження лісів. Незаконна рубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка буде обкладатися штрафом в 255-510 грн для громадян та 1275-2550 грн для посадових осіб (раніше - 119-204 грн).

За друге таке порушення протягом року - штраф 510-1020 грн для громадян та 5100-10200 для чиновників. Пошкодження лісу стічними водами, хімічними речовинами, нафтопродуктами та шкідливими викидами може коштувати недобросовісним власникам підприємств в 510-1530 грн для громадян та 2550-4250 грн для посадових осіб.

Документ набуде чинності з 1 січня 2019 року. Він також передбачає експорт паливної деревини терміном на 8 років. Нагадаємо, в заповіднику Одеської області заплановано знищення унікальних дубових лісів, разом з якими зникнуть і занесені в Червону книгу тварини.

Таку думку висловив координатор волонтерів Всесвітнього фонду дикої природи в Україні Андрій Плига на прес-конференції. Вибіркові рубки передбачені на площі понад 450 гектарів. Передбачається, що в процесі буде знищено від 10% до 50% дерев у зазначених ділянках - до кожного другого дерева старого лісу.

Читайте АСН в Google News