Місцеві бюджети будуть формуватися за новим Кодексом

14.11.2017, 19:14

Верховна Рада на вечірньому засіданні прийняла в першому читанні Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України», за що проголосували 251 нардеп, передає кореспондент ASN.

Новий Бюджетний кодекс розкритикували в опозиції. Так, заступник голови Комітету з питань бюджету та нардеп "Батьківщини" Іван Крулько наголосив, що внаслідок прийняття таких бюджетних змін профтехосвіта в регіонах просто буде знищена, як і медицина, так і вся соціальна база.

У свою чергу, нардеп "Самопоміч" Роман Семенуха попередив: "Це смерть фінансової децентралізації, а не новий Бюджетний кодекс. Цими змінами на 30 млрд грн в рік буде скорочено фінансування регіонів", - сказав він.

Депутат "Опозиційного блоку" Олександр Долженков також вважає, що зміни до БК "не є продовженням політики децентралізаціі" та призведуть до скорочення фінансування регіонів. Проте прем'єр-міністр Володимир Гройсман запевнив, що ні якої загрози децентралізаціі зміни до БК не несуть.

Сам же закон представив міністр фінансів Олександр Данилюк, який зазначив, що документ розроблений з метою врегулювання питань, пов’язаних із підготовкою проекту Державного бюджету України на 2018 рік.

Законом передбачається унормувати зміни до Кодексу щодо формування та виконання місцевих бюджетів, міжбюджетних взаємовідносин між державним бюджетом та місцевими бюджетами, зокрема, в частині надання місцевим бюджетам додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я.

Також закон передбачає зміну відсотка вилучення коштів з місцевих бюджетів, які передаються до державного бюджету у вигляді реверсної дотації, з 50 до 80 відсотків, що забезпечить додатковий ресурс для державного бюджету з подальшим його спрямуванням до відповідних місцевих бюджетів у вигляді базової дотації.

При цьому продовження практики надання стабілізаційної дотації з державного бюджету місцевим бюджетам буде до завершення процесу об’єднання територіальних громад.


Законопроект передбачає здійснення видатків бюджету на соціальний захист та соціальне забезпечення в частині:
- передачі, починаючи з 2018 року, місцевим бюджетам видатків на надання пільг окремим категоріям громадян на оплату житлово-комунальних послуг (для забезпечення наближеності надання відповідних соціальних послуг тим, хто їх потребує, забезпечення максимальної адресності, прозорості, підвищення відповідальності та підзвітності в системі пільг);
- уточнення назви субвенції щодо надання житлових субсидій населенню (доповнити словами «управління багатоквартирним будинком», оскільки відповідно до порядку призначення та надання населенню субсидій передбачено надання громадянам субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком);
- доповнення переліку пільгових категорій громадян новою категорією пільговиків, а саме: «депортовані особи, які повернулися в Україну на постійне проживання», яким відповідно до статті 6 Закону України «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою» передбачено знижку оплати жилої площі, комунальних послуг та вартості палива;
- встановлення механізму погашення у 2018 році заборгованості з пільг окремим категоріям громадян на оплату житлово-комунальних послуг, що виникла у попередніх бюджетних періодах та обліковується органах Казначейства на початок року;
Закон передбачає перерозподіл повноважень щодо здійснення видатків на первинну медичну допомогу в рамках реалізації реформи фінансування системи охорони здоров’я щодо переходу на оплату медичних послуг, а саме віднесення до видатків які здійснюються з:
- Державного бюджету України – видатків на надання первинної медичної допомоги;
- бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад – видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв комунальних закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу, місцеві програми розвитку та підтримки комунальних закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу, та місцеві програми надання населенню медичних послуг з первинної медичної допомоги населенню.

 

Читайте АСН в Google News