31 січня: День народження водки

31.01.2022, 01:11

31 січня вважається Днем народження російської водки. Це не просто алкогольний напіток, це культурний феномен мирового масштабу, який виявився невеликим впливом на історію человечества. Багато вважають водку одним із базових елементів культури російського буття.

Назва має польське походження, і в перекладі означає приблизно «водичка» або «маленька вода». А ізначально водку назвали без затей «хлібним вином». Точная же історія названия до сих пор залишається невідомою. Так же як і історія появлення цього напою. Деякі джерела повідомляють, що біле хлібне вино привезли зі Скандинавії в 16 столітті; інші — що на 100 років раніше, з Генуи. У привычному сучасному традиційному вигляді горілка — 40-процентний розчин етилового спирту в воді з'явився тільки в XIX столітті, завдяки великому російському вченому Менделеву.
Событие, послужившее причиной неформального встановлення Дня народження водки, відбулося 31 січня 1865 року. У цей день у Петербурге Дмитрій Іванович Менделеєв захистив свою знамениту докторську дисертацію «О поєднанні спирту з водою», над якою працювала в 1863-1864 роках. Диссертация хранится в музее великого вченого — в Санкт-Петербургском государственном университете.

Учений вивел і обгрунтував науково оптимальне співвідношення в воді спирту і води. Целью роботи було вивчення роздільних розчинів розчинів спирту плюс вода, залежно від концентрації цих розчинів і температури. Іншими словами, дослідження складової суміші проводилися при різних температурах і концентраціях, починаючи від безводного спирту до розчину в 50 весових % і далі до 0%. Диссертация хранится в музее великого вченого — в Санкт-Петербургском государственном университете.

Кстати, в Санкт-Петербурге есть музей русской водки. Його експозиція розділена на сектора-епохи, в яких зібрані старі бутилки, пробки, етикетки, документи, предмети домашньої утварі. Екскурсійна програма включає в себе огляд експозицій із захоплюючим розповіддю про історію створення водки на російських чи англійських мовах, починаючи з XIX століття до сьогоднішніх днів. По закінченню екскурсії пропонується дегустація кількох сортів традиційного російського напою та, зрештою, закуска. В музеї також проходять лекції, посвященні історії напитка, а також про шкоду злоупотреблення ім.

Читайте АСН в Google News