Чому на прапорах країн не використовується фіолетовий колір?

29.09.2021, 07:16

Станом на 2020 рік в світі налічується 197 незалежних держав. Дивно, але на державних прапорах цих країн неможливо помітити фіолетовий колір.

В історії немає жодної цивілізації, королівства або імперії, які б використовували фіолетовий відтінок в державній символіці.

Чим зумовлена ​​така колірна дискримінація?

Цікава історія

Справа в тому, що до XIX століття фіолетовий пігмент був дуже дорогим. Одяг фіолетового кольору коштувала шалених грошей і була доступна лише королівським родинам. Пофарбувати в цей відтінок всі свої прапори і прапори не подужав би жодна держава на планеті.

Так вийшло, що у більшості країн прапори почали зароджуватися в давнину. Наприклад, кольори російського прапора згадувалися з XIII століття, а сучасний вигляд символ країни прийняв у другій половині XVII століття. Прапори деяких країн, наприклад Греції, беруть свою історію взагалі з Античності.

Ось і вийшло, що фіолетовий відтінок свою нішу зайняти не встиг.

Однак, чому він був таким дорогим?

Фіолетовий відтінок отримували з пурпурного барвника. Кармазин витягували з рідкісних морських молюсків сімейства іглянок. Проблема полягала в тому, що процес був досить енерговитратним, а мешкали ці тварини лише біля узбережжя сучасного Лівану.

Щоб виготовити 70 грам барвника, потрібно виловити 10 тисяч молюсків. Для порівняння, для фарбування 1 кг. вовни необхідно 200 грам органічного пурпурного барвника, значить потрібно було виловити і обробити більше 30 тисяч морських тварин.

 

У III столітті н.е. 1 кг. вовни, пофарбований у фіолетовий колір, оцінювався в 50 тисяч динарів, в перерахунку на сучасні гроші - понад 9 тисяч доларів. Півкіло фіолетового шовку коштувало 28 тисяч доларів.

Фіолетова тканину коштувала настільки дорого, що часом скупість брала навіть римських імператорів. У 275 році імператор Авреліан не дозволив своїй дружині купити фіолетовий шовкову хустку вартістю 300 тисяч динарів. Історики вважали, що ціна хустки була еквівалентна 56 тисячам доларів.

Чи потрібно говорити, як був вигідний цей бізнес? Вважається, секрет виготовлення пурпура винайшли фінікійці. В Античності і Середньовіччя основними центрами виготовлення пурпура були два ліванських міста - Тир і Сидон. Найякіснішим зізнавався пурпур з Тіра. Він довго носився, добре переносив прання і не вигоряв на сонці.

З огляду на дорожнечу, носили фіолетовий одяг тільки найбагатші люди - царські сім'ї, дружини міністрів, духовенство, купці.

Все змінилося в 1856 році, коли 18-річний хімік Вільям Генрі Перкін зумів створити синтетичний пурпур. Заповзятливий хлопець переконав свою сім'ю почати виробництво і продаж пурпурової фарби і неймовірно розбагатів. До кінця XIX століття фіолетовий колір став загальнодоступним.

Фіолетові прапори сьогодні

Насправді, ми злукавили, сказавши, що жодна країна не має на прапорі фіолетового кольору.

В фіолетовий колір забарвлений папуга на державному прапорі Домінікани. Нікарагуа не поскупилася додати фіолетового відтінку в веселку. Дуже яскравий прапор, що включає всі кольори веселки, є у Болівії.

Столиця Японії Токіо не є окремою державою, проте прапор префектури є біле сонце на фіолетовому полотнище.

Читайте АСН в Google News