Українців зобов'язали повертати борги у валюті, разом з відсотками і пенею

14.03.2019, 09:07

Українці мають право отримувати валютні відсотки і пені, якщо позичали комусь долари, євро або інші іноземні гроші. Їх не обов'язково постійно перераховувати в гривню. До такого висновку прийшла Велика палата Верховного суду під час розгляду справи №464 / 3790/16-ц.

Вона стосувалася спору по валютній заборгованості фізосіб. Одна людина позичила іншій $75 тис. під розписку. А коли не змогла повернути гроші, то звернулася до суду, нарахувавши всі додаткові платежі:

$ 24,58 тис. - відсотки за користування коштами,
$ 2,7 тис. - пеня, 3%.
Всі ці кошти кредитор хотів повернути в доларі, без перерахунку в гривню. З пенею включно. І БП-ВС дала на це свій дозвіл.

Банкам не дадуть постійно нараховувати українцям відсотки по кредитах

«Конвертація суми позики в іноземній валюті для визначення розміру відсотків на рівні облікової ставки НБУ в національну валюту України - гривню буде суперечити частинам першій, третій статті 1049 ЦК України щодо обов'язку позичальника», - йдеться в постанові Верховного суду.

У документі міститься правове роз'яснення БП-ВС, в якому судам нижчої інстанції дозволяють виносити рішення на користь валютних виплат.

«Суд має право прийняти рішення про стягнення грошової суми в іноземній валюті. З огляду на положення частини першої статті 1046 ЦК України, а також частини першої статті 1049 ЦК України належним виконанням зобов'язання з боку позичальника є повернення суми коштів у строки, в розмірі та саме в тій валюті, яка визначена договором позики, а не у всіх випадках і, безумовно, в національній валюті», - наголошується в документі, що його.

Судді дали нову характеристику горезвісним 3%: «Передбачене частиною другою статті 625 ЦК України нарахування 3% річних має компенсаційний, а не штрафний характер, оскільки виступає способом захисту майнових прав та інтересів, який полягає в отриманні компенсації від боржника».

Юристи позитивно сприйняли нове роз'яснення від Верховного суду.

«Все логічно: в якій валюті оформлялася позика, в тій же і повинна виплачуватися разом з усіма відсотками та пенею. Люди не повинні втрачати ні копійки, ні цента на перерахунках боргових зобов'язань у гривню. Шкода, що це трактування не з'явилося раніше, і українці довгі роки втрачали гроші на курсовій різниці. Оскільки попередній склад Верховного суду дотримувався іншої думки - наполягав на конвертації нарахованої пені в нацвалюту», - зазначив у розмові з UBR.ua старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець.

При цьому правознавці нагадали людям про необхідність оформлення позик, наданих один одному.

«Позика в іноземній валюті має бути обов'язково оформлена як мінімум розпискою, а краще договором позики, в якому повинні бути вказані всі домовленості сторін. Якщо в розписці (договорі позики) за отримання валюти не вказані відсотки за користування позикою, то застосувати облікову ставку НБУ (ч.1 ст.1048 ЦК) не вийде, тому що ця опція можлива до застосування тільки до зобов'язань в гривні», - пояснив UBR.ua адвокат Олександр Боскін.

Читайте АСН в Google News