Саме не мине. Медики розвінчали міфи про інсульт

14.11.2021, 16:00

Міф 1. При інсульті треба створити спокій і комфорт, відлежатися, в лікарню їхати не обов'язково
Це не так. Якщо тільки запідозрений інсульт, необхідно негайно викликати швидку допомогу і відправлятися в лікарню в спеціалізоване відділення для лікування пацієнтів з інсультом. Загальне правило для людей з інсультом: чим раніше він звернувся за медичною допомогою, ніж раніше потрапив в стаціонар, тим більше шансів у нього на виживання і на ефективне лікування. Тому не потрібно вичікувати час - година, друга, третя, мо, само пройде. Якщо інсульт запідозрений, потрібно терміново викликати швидку допомогу.

Міф 2. Основна ознака інсульту - головний біль
Ні це не так. Головний біль може бути ознакою однієї з форм порушення мозкового кровообігу, коли відбувається субарахноїдальний крововилив через розрив аневризми артерії мозку. І ось у цій ситуації головний біль є лідируючою в клінічній картині інсульту. Вона, як правило, дуже сильна за характером, схожа на удар по голові, як це описують пацієнти. Розвивається вона швидко і є інтенсивною. Але така ситуація зустрічається всього в 3-5% випадків. Для всіх інших форм інсультів головний біль не є надійною і лідируючою ознакою.

Перша ознака інсульту - слабкість у руці і нозі з одного боку. Іноді, якщо це сильно виражений симптом, людина може навіть впасти. Якщо ж більше в руці, наприклад, то вона може упустити щось - ручку, кухоль тощо. Друга ознака - це мовні порушення, коли людина не говорить взагалі або не сприймає, що їй говорять. Також вона може все розуміти, виконувати прохання, але при цьому у неї буде вкрай змазана мова, відчуття «каші в роті».

Третій, найбільш частий симптом, - це перекіс обличчя, коли раптово виникає асиметрія обличчя, опущений кут рота, обличчя перетягнуте на один бік. Якщо щось із перерахованого помітно, слід негайно викликати швидку допомогу. Однак до приїзду медиків людині нічого не можна давати - ні води, ні їжі, ніяких таблеток, тобто нічого через рот (так званий принцип НЧР). Слід покласти потерпілого на рівну поверхню і чекати приїзду лікарів.

Міф 3. Після перенесеного інсульту повного відновлення не буде
Відновлення після інсульту залежить від багатьох факторів. По-перше, від того, який був інсульт - ішемічний або геморагічний, тобто обумовлений або закупоркою судини, або крововиливом. По-друге, важливу роль відіграє розмір осередку ураження в мозку - чим більше ця частина, тим важче стан пацієнта, відновлення йде складніше. Якщо це осередки невеликих розмірів і розташовані в зонах мозку, які стратегічно не так значимі для людини, вони можуть повністю відновлюватися до того рівня, який був до захворювання. Все дуже індивідуально. Значення має і те, наскільки швидко людина звернулася за допомогою до медиків і які терапевтичні заходи їй були проведені.

Міф 4. Інсульт безпосередньо залежить від генетики
Інсульт сам по собі у спадок однозначно не передається. Але можуть збільшувати ризик інсульту деякі стани, які можуть бути зумовлені генетично. Наприклад, генетичну природу можуть мати артеріальна гіпертензія, високий рівень холестерину, цукровий діабет. А вони вже приводять людину в зону ризику по інсульту. Але це не обов'язково в 100% випадків призведе до інсульту. Інсульт - це завжди певна взаємодія між генетичними факторами ризику та факторами середовища: як людина поводиться, чи дотримується здорового способу життя, займається профілактикою тощо.

Міф 5. Інсульт не повторюється
Тут ситуація виглядає з точністю до навпаки. Навіть якщо у людини, яка перенесла інсульт, повністю пройшли всі симптоми, вона все одно залишається в групі ризику, причому досить високого, з розвитку повторного інсульту. Тому вона повинна дотримуватися певних умов, приймати прописані препарати, які спрямовані на профілактику такого стану.

Найбільш високий ризик повторного нападу в перші 3 місяці після першого. Але при цьому можливість другого інсульту безпосередньо залежить від того, як людина поводиться в реабілітаційному періоді і як дотримується рекомендацій лікаря по вторинній профілактиці. Якщо вона, наприклад, не стежить за тиском, рівнем холестерину, не приймає препарати, які кров розріджують, тоді у неї ризик повторного інсульту набагато вище, ніж той, що був до розвитку першого нападу.

Міф 6. Інсульт не можна попередити
Це не так. По-перше, людям, які наближаються до межі в 50 років, слід приділити увагу своєму способу життя - треба відмовитися від шкідливих звичок, особливо від куріння, почати стежити за вагою, контролювати тиск, рівень холестерину і цукру в крові. Такі нескладні речі здатні ефективно знижувати ризики щодо розвитку інсульту.

Особливу увагу слід приділити своєму здоров'ю тим, у кого вже є супутні патології типу артеріальної гіпертензії, цукрового діабету тощо. Їм слід вчасно і за схемою приймати препарати, що коректують ситуацію, а також дотримуватися простих порад щодо здорового способу життя, щоб звести до мінімуму можливість прояву інсульту у себе.

Читайте АСН в Google News