Значна частина українців, яка вважає українську мову рідною (60%), не спілкується нею на роботі чи навіть удома, що може становити загрозу мовній ідентичності.
Про це під час прес-конференції заявив координатор руху «Простір свободи» Тарас Шамайда, опираючись на дані дослідження.
"Згідно з даними огляду українська мова є рідною для 60% громадян України (не враховуючи окуповані території). Російську мову вважають рідною 15%, обидві мови рівною мірою – 22%, іншу мову – 2%. Проте говорять завжди або переважно українською удома лише 50% українців, російською – 24%, «іноді російською, іноді українською» - 25%",- сказав він.
"Понад 4,5 людей не говорять вдома своєю мовою", - додав Шамайда.
За словами експерта, російська мова переважає в телеефірі, друкованих виданнях, сфері послуг та українському сегменті і нтернету.
«Під тиском цих чинників русифікації значна частина українців, які вважають українську мову рідною, не спілкується нею на роботі чи навіть удома», - додав він.
На думку авторів дослідження, така ситуація становить загрозу мовній ідентичності українців і національній безпеці держави.
Водночас матеріали огляду свідчать про домінування української мови в освіті й кінопрокаті. Внаслідок прийняття закону про обов’язкову частку українських пісень на радіо значно зросла присутність україномовної музики в радіоефірі.
«У кінопрокаті сумарна кількість фільмів, дубльованих або озвучених українською мовою, продовжує зростати і сягнула в 2016 році 88%. Частка фільмів з російським звуком знижується і становить цьогоріч менше 4%, решта фільмів демонструються мовою оригіналу (переважно англійською) з українськими субтитрами. Частка газет , що видаються українською мовою, не змінилася і становить лише 34%, частка від загального тиражу книг – 64%. При цьому масований імпорт з Росії в рази перевищує випуск книг в Україні. У прайм-тайм 7 найрейтинговіших телеканалів українська мова звучить лише 30,6 % часу, рос ійська – 34,4%. Решту 35% займають двомовні ефіри, під час яких також найчастіше домінує російська мова»,- йдеться у результатах дослідження.
Разом з тим, за підсумками моніторингу кафе і ресторанів у 26 містах (усі обласні центри, крім окупованих, а також Кривий Ріг, Маріуполь, Краматорськ та Сєверодонецьк) лише 40% закладів харчування мають українську вивіску, лише в 60% надруковано меню українською і тільки в 49% закладів персонал обслуговує україномовних клієнтів українською мовою. При цьому ситуація дуже різниться залежно від регіону. У південних і східних містах україномовних клієнтів майже завжди обслуговують російською.
Дані дослідження базуються на даних державної статистики, соціології, а також моніторингових досліджень, здійснених волонтерами в усіх регіонах України. Вибірка становить 11 тис. осіб.