Рішення Угорщини спростити в'їзд для власників російських паспортів викликало сильне невдоволення у країнах ЄС, особливо у країнах Балтії.
Все почалося у липні, коли Угорщина стала головуючою країною в Європейській раді на основі ротації. Це орган, який регулярно збирає міністрів країн ЄС для ухвалення ключових рішень, і головуюча країна координує порядок денний та зустрічі. Таким чином, Угорщина зараз багато в чому визначає європейський порядок денний на найближчі півроку.
Країни Балтії, а також Фінляндія та Польща займають найбільш жорстку позицію щодо в'їзду громадян Росії та Білорусі. Ці держави припинили видачу віз росіянам ще 2022 року, роблячи винятки лише для гуманітарних випадків.
Хоча країни Балтії поки що не планують запроваджувати нові обмеження для громадян Росії, вони сподіваються, що такі заходи вживе Єврокомісія.
Теоретично, країни ЄС, що особливо межують з Росією, можуть почати діяти самостійно і, наприклад, якось обмежити в'їзд громадян Росії та Білорусі з угорськими ВНЖ.
Бі-бі-сі направила запити до МВС та МЗС країн Балтії та Фінляндії. Жодна держава не відповіла позитивно на питання щодо подальшого посилення міграційного законодавства.
Спочатку дочекаємося рішення Єврокомісії, потім будемо оцінювати, — повідомили Бі-бі-сі у МЗС Латвії. — Угорська сторона звернулася до представників країн Балтії з роз'ясненнями у зв'язку із рішенням змінити умови в'їзду громадян Росії та Білорусі. Ми цінуємо розпочатий діалог. Але хочемо зазначити, що угорська сторона поки що не розвіяла наш занепокоєння щодо полегшених умов в'їзду до ЄС громадян країни агресора.
У крайньому випадку, як повідомили Бі-бі-сі в Європарламенті, може бути відновлено прикордонний контроль на зовнішніх кордонах Угорщини.
Єврокомісія, у свою чергу, відреагувала, направивши відповідний запит угорській владі.
«Росія — загроза для безпеки. Нам потрібно більше, а не менше пильності. Надання потенційним російським шпигунам і диверсантам легкого доступу в ЄС підірве нашу спільну безпеку, mdash; написала в соцмережі Хим&n> сон. Вона також пообіцяла діяти в разі, якщо виявиться, що нова угорська схема становить ризик.
Виникає логічне питання — як саме може діяти ЄК, якщо, згідно з європейськими нормативами, міграційне законодавство знаходиться у веденні національних урядів.
До того ж, фактично, Угорщина не порушує європейське законодавство— вона, швидше, йде проти загальноприйнятої політики ЄС. За словами радника фракції Зелених в Європарламенті Олексія Димитрова, діяти можуть сусідні з Угорщиною країни.
«Якщо виявиться, що Угорщина не дотримується Шенгенського прикордонного кодексу, то Рада може рекомендувати іншим державам Шенгену відновити контроль на межі — сказав він Бі-бі-сі.