
Виборців тепер підкуповують легально. Про це на прес-конференції заявив генеральний директор КВУ Олексій Кошель, передає кореспондент ASN.
«Однією з негативних тенденцій на виборах стала технологія легального підкупу виборців. Йдеться про надання виборцям послуг або товарів на безоплатній основі або за зниженими цінами, вартість яких не перевищує допустимої законом норми - 160 грн», - заявив він.
Так, ознаки непрямого підкупу виборців було зафіксовано в Високопільській ОТГ на Херсонщині (с. Мала Шестірня), де виборцями роздавали комплекти футболок і кепок, в Оліївській ОТГ (Житомирська обл.) - безкоштовна роздача солодкої вати, в Біловодській ОТГ (Луганська обл.) - надання виборцям благодійного цукру, в Дубов'янській ОТГ (Сумська обл.) - роздача продуктових наборів. Зазначені товари супроводжувалися відповідною символікою політичних партій.
«При цьому з ростом мінімальної заробітної плати також зросла формальна межа легального підкупу, яка станом на 2017 рік становить 160 грн. Зростання верхньої межі підкупу вдвічі, з 80 грн до 160 грн, дозволяє кандидатам надавати виборцям більш цінні товари і послуги, не сприяє чесності виборчого процесу. Кандидати повинні мати можливість надавати виборцям частину товарів. Так, наприклад, роздавати канцелярські вироби з символікою партії, проте максимальна вартість таких товарів має бути значною нижче, ніж 160 грн, що вимагає внесення відповідних змін до ЗУ «Про місцеві вибори», - додав Кошель.
В цілому, за оцінкою КВУ, місцеві вибори проходили в умовах неякісного законодавства, що ускладнило належну організацію виборчого процесу. В першу чергу це стосується виборів в об'єднаних громадах з різних районів.
«Це питання до цього часу залишається невирішеним, незважаючи на те, що Верховна Рада внесла відповідні зміни в законодавство. Зокрема, на рівні закону не врегульовано, які саме місцеві організації партій мають право висунення кандидатів в ОТГ. Законодавча невизначеність створила протиріччя в роботі виборчих комісій, які по-різному розглядали такі випадки. Також проблемою стали застарілі норми закону «Про місцеві вибори», що вимагають від кандидатів подавати декларації в паперовій, а не електронній формі. КВУ закликає Верховну Раду врегулювати ці та інші законодавчі прогалини до проведення наступних виборів в об'єднаних громадах», - закликав Кошель.